31.08.2023 ZS Wyszogród zakończył projekt Rozwój Kariery Bez bariery w ramach programu Erasmus +. Był to już trzeci projekt dedykowany dla uczniów z sektora zawodowego. Poświęć nam chwilę i obejrzyj na Nasz e-book, który stanowi przypomnienie tej niezwykłej podróży https://www.storyjumper.com/book/read/161389721

Ostatni dzień naszego pobytu w Malmo (ostatni przed odjazdem) – aura nieciekawa, silny wiatr. Po porannym spotkaniu w Biurze Erasmus-a i rozdaniu certyfikatów praktykantom oraz opiekunom, ruszyliśmy na ostatnie (pożegnalne) zwiedzanie miasta. Wybór padł na zamek Malmohus i znajdujący się tam kompleks muzealny (muzeum miejskie).

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych relacjach, Skania (południowa Szwecja) poczynając od X wieku znajdowała się w rękach duńskich. Na początku XV wieku pierwszy władca zjednoczonej unią kalmarską Skandynawii (Dania, Szwecja, Norwegia) Eryk Pomorski kazał zbudować w Malmo zamek obronny, który miał strzec tych ziem przed zakusami zarówno Szwedów, jak i zbójców morskich.

Drugi zamek już o nieco innych założeniach obronnych zafundował król Danii Chrystian III Oldenburg – ten sam, który w 1536 roku wprowadził w swoim państwie religię luterańską. Twierdza miała czuwać nad szybko rozwijającym się miastem, które w owym czasie – po upadku znaczenia pobliskiego Lund – pełniło rolę stolicy państwa duńskiego. Znajdowały się tu zarówno armaty wykierowane w kierunku morza, jak i dość liczny garnizon wojskowy.

Malmo, jak i cała Skania, w połowie XVII wieku trafiły w ręce Szwecji – oczywiście na skutek wygranej wojny z Danią. Brutalna szwedyzacja tych terenów (za używanie języka duńskiego groziła kara śmierci) szybko utrwaliła tu panowanie królów szwedzkich (aż po dzień dzisiejszy).
    W muzeum miejskim, czyli na zamku Molmohuse, każdy z nas znalazł coś dla siebie ciekawego. Zbiory nie są jednolite tematycznie, zaczynamy od dziesiątek, a może i setek okazów ryb, poprzez zbiory archeologiczne z początków osadnictwa w Skandynawii, wyposażenie zamku, aż po sztukę
    współczesną i motoryzację.

Niestety, co dobre szybko się kończy – wracamy do hotelu, a z tyłu głowy mamy już jutrzejszy powrót do domu.

W tym roku organizatorzy zaproponowali uczestnikom urozmaicony pogram i wiele atrakcji , każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Tego wieczoru pomimo wietrznej pogody (do której się już przyzwyczailiśmy) żwawo z uśmiechami na twarzy udaliśmy się na BBQ przy plaży. Powodzeniem cieszyły się jak zwykle pieczone kiełbaski w smakowitej bułce. Spotkanie to Było dobrą okazja do wspólnej zabawy, wspomnień poprzednich dni i zrobieniu pamiątkowych zdjęć.

Celem praktyk wszystkich naszych uczniów jest aktualizacja i poszerzenie wiedzy zdobytej w szkole, ale to też znakomity sposób na odnalezienie się w nowych sytuacjach . Wyzwania z jakimi się zmagają pomogą usystematyzować wiedzę pozyskaną na zajęciach, a wszystkie nowinki, z którymi uczeń miał okazję się zapoznać, mogą zaplusować w przyszłości, w swojej pierwszej pracy. Wiosna w Malmo to dla wszystkich specjalizacji intensywny czas pracy. Wszystkie lokale wypełnione po brzegi. Kompletacje palet w magazynach czy projekty graficzne zrobione na czas. Nasza młodzież jednak daje sobie świetnie radę i wraca do hotelu pełna nowych doświadczeń. Wszyscy nasi uczniowie zbierają świetne recenzję !

Lund to spokojne klimatyczne miasto usytuowane na północ od Malmo, zaledwie około 20 minut jazdy pociągiem. Obecnie liczy około 110 tyś. mieszkańców, skupia się tu przemysł precyzyjny oraz firmy prowadzące liczne badania nad nowymi technologiami, m.in. ma tu swoja siedzibę Astra Zeneca.
    Powstało pod koniec X wieku, czyli w czasach kiedy Skania (południowa Szwecja) znalazła się pod zwierzchnictwem Danii (król Swen Widłobrody, mąż Świętosławy, córki Mieszka I). Wkrótce Lund stał się najznamienitszym miastem królestwa duńskiego.
    Tutaj 1104 roku decyzją papieża Paschalisa II umiejscowiono arcybiskupstwo nad całą Skandynawią, a w 1145 roku konsekrowano monumentalną katedrę, w której do 1406 roku odbywały się koronacje królów i królowych Danii.
    Ta budowla – pobudowana w duchu wczesnego gotyku kamiennego – przykuła naszą uwagę zaraz po przyjechaniu do Lund. Imponująca bazylika, gdzie granitowe ciosy kamienne podkreślają jego dostojeństwo i powagę, ongiś służąca kościołowi rzymskiemu ku chrystianizacji Skandynawii, dzisiaj świątynia kościoła protestanckiego – luterańskiego (od 1536 roku).
    Kolejnym miejscem, które chcieliśmy obejrzeć i obejrzeliśmy to zabudowania najstarszego w Szwecji uniwersytetu.
    Otóż po kolejnych wojnach między Szwecją i Danią, w 1658 na mocy pokoju w Roskilde Skania została wcielona do Szwecji i poddana surowej szwedyzacji. Posługiwanie się językiem duńskim karano śmiercią. Wówczas władca Szwecji
    podjął decyzję mającą przyspieszyć integrację regionu Skanii z resztą państwa - założenie w Lund szwedzkojęzycznego uniwersytetu, którego inauguracja odbyła się w 1668.
    Lund w średniowieczu to największe miasto Królestwa Danii, ale od XV wieku utracił swoje znaczenie na rzecz pobliskiego (lepiej handlowo usytuowanego) Malmo. Podupadał do połowy XIX, aż w 1859 roku połączono je linią kolejową z Malmo co tchnęło w miasto nowe życie.
    Pełni wrażeń i podziwu wróciliśmy do Hotelu FIRST.