Zajęcia kulturowo-językowe

W związku ze startem projektu Czas na Staż w ramach programu Erasmus plus dwie pierwsze grupy wyjazdowe uczniów rozpoczęły zajęcia, mające na celu przygotować ich do zagranicznych praktyk w  Irlandii.  Zajęcia obejmują 15 godzin przygotowania językowego, podczas których uczniowie min. wypełniają Europass CV w języku angielskim oraz paszport językowy Europass (samoocena umiejętności językowych posiadacza opracowana przez Radę Europy), które stanowią część tzw Portfolio Europass. Na koniec mobilności  uczniowie otrzymują certyfikaty mobilności Europass. Jest to bardzo ważny dokument, potwierdzający ich udział w mobilności ponadto mogą się nim okazywać na całym świecie. Dodatkowo na zajęciach ze wsparcia językowego uczniowie ćwiczą konwersacje w języku obcym, odgrywają scenki sytuacyjne, tak by mogli odświeżyć swoje umiejętności językowe i byli odważniej stawili czoła barierze językowej.

Kolejnym etapem zajęć są 4 godziny przygotowania kulturowego, gdzie uczniowie przyswajają najważniejsze informacje dotyczące Irlandii, kultury i obyczajów Irlandczyków. Nauczyciel prowadzący zajęcia przygotował wirtualny spacer po najciekawszych zabytkach Irlandii oraz kilka filmików i prezentacji dotyczących ‘szmaragdowej wysypy”

Na zajęciach z przygotowania pedagogiczno-psychologicznego uczniowie uczą się jak radzić sobie z tzw ‘culture shock’ (szokiem kulturowym) oraz dwutygodniową rozłąką z rodziną. Zajęcia odbywają się w luźnej atmosferze wspólnej dyskusji na temat oczekiwań czy też niepokoju związanego z wyjazdem,  pierwszym lotem, poznaniem innej kultury.

Ostatnim etapem zajęć jest szkolenie BHP, podczas którego uczniowie utrwalają najważniejsze zasady bezpieczeństwa i higieny pracy by móc ich przestrzegać w czasie praktyk.

Zajęcia odbywają się w soboty lub po zajęciach lekcyjnych uczniów w tygodniu.