Aktywny wtorek - Lund, gry i zabawy, dzienniczki

Lund to spokojne klimatyczne miasto usytuowane na północ od Malmo, zaledwie około 20 minut jazdy pociągiem. Obecnie liczy około 110 tyś. mieszkańców, skupia się tu przemysł precyzyjny oraz firmy prowadzące liczne badania nad nowymi technologiami, m.in. ma tu swoja siedzibę Astra Zeneca.
    Powstało pod koniec X wieku, czyli w czasach kiedy Skania (południowa Szwecja) znalazła się pod zwierzchnictwem Danii (król Swen Widłobrody, mąż Świętosławy, córki Mieszka I). Wkrótce Lund stał się najznamienitszym miastem królestwa duńskiego.
    Tutaj 1104 roku decyzją papieża Paschalisa II umiejscowiono arcybiskupstwo nad całą Skandynawią, a w 1145 roku konsekrowano monumentalną katedrę, w której do 1406 roku odbywały się koronacje królów i królowych Danii.
    Ta budowla – pobudowana w duchu wczesnego gotyku kamiennego – przykuła naszą uwagę zaraz po przyjechaniu do Lund. Imponująca bazylika, gdzie granitowe ciosy kamienne podkreślają jego dostojeństwo i powagę, ongiś służąca kościołowi rzymskiemu ku chrystianizacji Skandynawii, dzisiaj świątynia kościoła protestanckiego – luterańskiego (od 1536 roku).
    Kolejnym miejscem, które chcieliśmy obejrzeć i obejrzeliśmy to zabudowania najstarszego w Szwecji uniwersytetu.
    Otóż po kolejnych wojnach między Szwecją i Danią, w 1658 na mocy pokoju w Roskilde Skania została wcielona do Szwecji i poddana surowej szwedyzacji. Posługiwanie się językiem duńskim karano śmiercią. Wówczas władca Szwecji
    podjął decyzję mającą przyspieszyć integrację regionu Skanii z resztą państwa - założenie w Lund szwedzkojęzycznego uniwersytetu, którego inauguracja odbyła się w 1668.
    Lund w średniowieczu to największe miasto Królestwa Danii, ale od XV wieku utracił swoje znaczenie na rzecz pobliskiego (lepiej handlowo usytuowanego) Malmo. Podupadał do połowy XIX, aż w 1859 roku połączono je linią kolejową z Malmo co tchnęło w miasto nowe życie.
    Pełni wrażeń i podziwu wróciliśmy do Hotelu FIRST.

Wizyta u uczniów pracujących w Lund
    Aktywny wtorek